باتری خودرو یکی از قطعات حیاتی هر وسیله نقلیه است و به دلیل نقش ویژه‌ای که در سلامت خودرو دارد، از آن به عنوان قلب الکتریکی خودرو یاد می‌شود. بر همین اساس طول عمر باتری هر خودرویی، فاکتوری مهم برای زندگی یا حیات بسیاری از قطعات خودرو به حساب می‌آید و بسیاری از رانندگان سعی دارند تا با رعایت نکاتی طول عمر باتری ماشین خود را افزایش دهند. در این مقاله از سری مقالات سایت پردیس خودرو چیتگر به بررسی کلی باتری خودرو خواهیم پرداخت و با روش‌های افزایش طول عمر آن آشنا خواهیم شد.

نگاهی کلی به باتری خودرو

 checking car battery voltage

وظیفه اصلی باتری تأمین برق لازم برای ایجاد جرقه احتراق و درنهایت روشن شدن خودرو است. با این وجود تنها وظیفه باتری معطوف به این مورد نیست و در حالت کلی سلامت باتری تأثیر قابل توجهی بر سلامت سایر اجزای مرتبط نظیر استپر (Stepper Motor) دارد؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که سلامت باتری تأثیر بسزایی در سلامت موتور و قوای محرکه خودرو دارد. طول عمر باتری خودرو نامحدود نیست و هر باتری بسته به نوع آن در محدوده زمانی معینی عمر می‌کند.

گاهی اوقات خرابی باتری به یک‌باره رخ می‌دهد و در هنگامی دیگر نیز ممکن است به مرور اتفاق افتد. در هر صورت نشانه‌هایی وجود دارد که می‌توان با مشاهده آن‌ها به عدم کارکرد صحیح باتری پی برده و آن را تعویض نمود. تعویض به موقع باتری آسیب‌دیده نقش مهمی در حفظ سلامت خودرو دارد و شما را از هزینه‌های جانبی در آینده محفوظ می‌دارد.

آشنایی با اجزای مختلف باتری

اجزای تشکیل دهنده باتری خودرو

باتری‌ها به طور کلی در دو دسته قابل شارژ و غیرقابل شارژ به تولید می‌رسند که باتری خودرو از نوع قابل شارژ است. این قطعه متشکل از قطب‌های باتری، درپوش باتری، پلاک مشخصات باتری، الکترولیت، جعبه باتری، صفحات مثبت، صفحات منفی و صفحات عایق است. به طور معمول باتری خودروهای سواری ظرفیتی برابر 12 ولت و 60 آمپر دارند اما باتری‌هایی قوی‌تر با شدت جریان بیشتر نیز در بازار وجود دارند که ممکن است 65 یا 75 آمپر شدت جریان ارائه دهند. ظرفیت باتری به تعداد صفحات آن و مقدار الکترولیت باتری بستگی دارد.

به طور معمول توصیه می‌شود که هنگام خرید باتری به مشخصات استاندارد ارائه شده از سوی سازنده خودرو توجه کنید. با این حال میزان برق مصرفی خودرو و قدرت دینام آن بستگی دارد و می‌توان باتری‌های با ظرفیت بیشتر نیز روی خودرو نصب نمود. خرید یک باتری مرغوب نقش مهمی در تضمین حیات خودرو دارد و توصیه می‌شود تا با صرف هزینه‌ای بیشتر برای باتری خودرو، برندهای شناخته شده و خوش‌نام را خریداری کنید.

انواع باتری خودرو

باتری اسیدی

دو نوع کلی از باتری خودرو در بازار وجود دارد که بین عامه مردم به تر و خشک معروف هستند. باتری‌های تر یا باتری‌های اسیدی نوع قدیمی باتری خودرو هستند که معمولا به صورت پیش‌فرض توسط سازنده بر روی خودرو نصب می‌شوند و قیمت کمتری دارند. بر روی این باتری‌ها پیچ‌هایی وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توان به صفحات باتری دسترسی داشت. این نوع از باتری‌ها به مراقبت در طول سرویس‌های دوره‌ای نیاز دارند و می‌بایست با افزودن آب باتری یا آب اسید از عملکرد صحیح آن‌ها اطمینان حاصل کرد.

نوع دیگری از باتری‌ها نیز در بازار وجود دارد که به باتری خشک یا باتری اتمی معروفند. این باتری‌ها نیاز به سرویس دوره‌ای ندارند و تنها از مشاهده وضعیت ظاهری آن‌ها می‌توان در مورد سلامت باتری خودرو یا عدم سلامت آن اطلاع حاصل کرد. این نوع از باتری نسبت به باتری تر عمر بیشتری دارد و از کیفیت ساخت بیشتری نیز بهره می‌برد، به همین دلیل اکثر مشتریان ترجیح می‌دهند باتری‌های استاندارد خودرو را با نوع خشک تعویض کنند. البته این باتری‌ها قیمت بالاتری نسبت به انواع تر دارند.

نکاتی برای افزایش طول عمر باتری خودرو

برای جلوگیری از ایجاد خرابی‌های ناخواسته در باتری، می‌بایست سطح الکترولیت با آب باطری به طور دائم چک شده و از محکم بودن اتصالات سر باتری اطمینان حاصل شود. علاوه بر آن در صورت مشاهده خوردگی باید در اولین فرصت نسبت به تمیز کردن قسمت رسوب کرده اقدام نمود. چک کردن تسمه دینام برای مطمئن شدن از عملکرد صحیح این قطعه نیز ضروری است. در باتری‌های اتمی نیز نشانگری وجود دارد که وضعیت حال حاضر باتری را نشان می‌دهد و می‌توان با بررسی آن از حال این قطعه اطلاع پیدا کرد.

معمولا توصیه می‌شود پیش از آغاز فصل گرما یا فصل سرما سطح الکترولیت باتری را چک کنید. در فصول سرد می‌بایست با افزودن آب مقطر سطح مایع الکترولیت باتری را بیش از مقدار استاندارد افزایش داد ولی در فصل گرما انجام این کار توصیه نمی‌شود. عمل باتری به باتری خودرو نیز فرآیندی کشنده برای این قطعه است و بهتر است تا از انجام این عمل پرهیز کنید، به خصوص اگر باتری شما از نوع خشک باشد.

در هنگام استارت خوردن و شروع به کار خودرو فشار بسیاری زیادی بر سیستم برقی خودرو و به ویژه باتری وارد می‌شود. به همین دلیل بهتر است تا قبل از اجرای این کار تمامی ادوات الکتریکی خودرو نظیر چراغ‌ها و سیستم پخش صوت را خاموش کنید. این کار بار اضافه وارد شده بر باتری را کاهش می‌دهد و در حفظ سلامت آن موثر خواهد بود.

هنگام پارک کردن خودرو در فصل تابستان همه به دنبال سایه می‌گردند. این کار بی‌دلیلی نیست، چرا که در صورت گرم شدن بدنه خودرو باتری آسیب شدیدی خواهد دید. علاوه بر آن باتری همیشه باید تمیز نگه داشته شود. وجود گرد و خاک یا چربی بیش از حد روی باتری موجب افزایش ناخواسته دمای آن و در نتیجه خرابی باطری می‌شود.

بخش عمده‌ای از خودروهای کشور ما را اتومبیل‌های ساده و ارزان نظیر پراید یا پژو 206 تیپ 2 تشکیل می‌دهند. پیشرانه این خودروها بسیار ضعیف است و به همین دلیل در صورت استفاده طولانی مدت از کولر، فشار مضاعفی به باتری وارد می‌شود. ازاین‌رو بهتر است هنگامی که دمای کابین خودرو برای سرنشینان قابل تحمل ارزیابی می‌شود، از کولر استفاده نکنید یا اینکه آن را در دورهای پایین قرار دهید.

یکی دیگر از موارد مفید برای افزایش طول عمر باتری خودرو خاموش کردن چراغ‌های بزرگ در ترافیک است. این کار باعث می‌شود تا فشار اضافه وارده بر دینام و باتری به حداقل برسد. درنهایت نیز توصیه می‌شود از نصب سیستم‌های صوتی قدرتمند و چراغ‌های اضافه بر خودرو پرهیز نمائید، چرا که این موارد علاوه بر افزایش فشار باتری و دینام موجب آسیب دیدگی سیم‌کشی خودرو نیز خواهند شد.

پردیس خودرو چیتگر به عنوان بزرگ‌ترین مرکز معاملات خودرو کشور آماده ارائه خدماتی همچون خرید و فروش خودرو، کارشناسی تخصصی، تعویض پلاک، معاینه فنی و قیمت گذاری خودرو به شما هموطنان گرامی است. تنها کافیست مشخصات خودرویتان را در بخش «کارشناسی در محل» سایت چیتگر ثبت کرده یا با شماره 91004045 – 021 تماس حاصل نمایید.