خرید خودرو صفر کیلومتر می‌تواند تجربه‌ای خوشایند برای هر شخص باشد؛ حتی بسیاری از افراد سعی می‌کنند این حس را چندین‌بار در زندگی خود تجربه کنند. برخلاف آنچه به نظر می‌رسد خرید خودروهای صفر کیلومتر نیز می‌تواند دردسرهای فراوانی برای خریدار به همراه داشته باشد؛ از همین رو در این مقاله از سایت پردیس خودرو چیتگر قصد داریم شما مخاطبین گرامی را با «چند نکته مهم پیش از خرید خودروهای صفر کیلومتر» آشنا کنیم تا سرمایه خود را کمتر در معرض ریسک قرار داده و از انتخاب‌های اشتباه اجتناب کنید.

خودرو صفر

خرید خودرو صفر کیلومتر فرآیندی نسبتا حساس محسوب می‌شود و نیاز به دقت فراوانی دارد. به طور معمول در کشور ما افراد پس از اخذ وام‌های سنگین و یا جمع‌آوری پس‌اندازهای طولانی مدت اقدام به خرید خودرو صفر می‌کنند که این موضوع باعث افزایش بیش‌ازپیش اهمیت انتخاب یا خرید خودرو مورد نظر می‌شود. در حال حاضر نیز با توجه به افزایش شدید قیمت‌ها، خودرو تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای شده است و مصرف‌کنندگان نمی‌دانند باید با خودرو همانند یک کالای مصرفی رفتار کنند یا آن را به عنوان سرمایه در نظر بگیرند؟!

در ادامه چند نکته مهم پیش از خرید خودروهای صفر کیلومتر را مورد بررسی قرار خواهیم داد و شما را از زمان تحقیق برای خرید تا تحویل نهایی خودرو راهنمایی خواهیم کرد. رعایت این نکات به شما کمک می‌کند تا تجربه خوبی از خرید خودرو صفر کیلومتر داشته باشید و بتوانید برای چند سال از خرید خود لذت ببرید؛ لطفا تا پایان این مطلب با مرکز خرید و فروش خودرو چیتگر باشید.

1. شرایط و نحوه پرداخت مبلغ خودرو

شرایط و نحوه پرداخت مبلغ خودرو

شرایط خرید خودروها معمولا به صورتی تنظیم می‌شود که حامی شرکت‌های تولیدکننده باشد؛ به همین دلیل مصرف‌کنندگان در برخورد اولیه با آگهی‌های فروش خودرو ممکن است دچار سردرگمی شوند. شرایط فروش خودرو از سوی شرکت‌ها واضح و شفاف اعلام نمی‌شود و یا آن‌که به صورت یک‌طرفه تنظیم می‌شوند؛ بنابراین ممکن است مشتری در ذهن خود محاسباتی را انجام دهد، اما پس از مراجعه به نمایندگی‌های فروش با مبالغ درخواستی متفاوتی روبرو شود.

بر همین اساس توصیه می‌شود پیش از اقدام به خرید خودرو و عقد قرارداد، شرایط فروش خودرو را به دقت مورد بررسی قرار داده و تمامی سوالات خود را از مسئولان مربوطه بپرسید. وظیفه کارمندان فروش و بازاریابی یک شرکت پاسخگویی به سوالات شماست و نباید از مطرح کردن پرسش‌ها خجالت‌زده شوید. یکی از مهم‌ترین موارد قرارداد فروش مربوط به زمان تحویل خودرو است. سعی کنید اطلاعات کاملی در مورد زمان تحویل خودرو کسب کنید. به دلیل بروز مشکلات مختلف برای خریداران خودرو در سال‌های گذشته، پیشنهاد می‌شود از خرید خودروهایی که شرایط تحویل غیرشفاف دارند خودداری کنید.

2. زمان تحویل خودرو

زمان تحویل خودرو

زمان تحویل خودرو یک نکته مهم پیش از خرید خودروهای صفر کیلومتر محسوب می‌شود. بهتر است برای تحویل گرفتن خودرو پیش از ظهر به نمایندگی مراجعه کرده تا بتوانید با بهره‌گیری مناسب از نور آفتاب، بدنه خودرو را به‌دقت وارسی کنید. علاوه بر آن می‌بایست تمامی تجهیزات خودرو پیش از تحویل نهایی مورد بررسی خریدار قرار گیرد تا مبادا یکی از اقلام ضروری خودروهای صفر کیلومتر نظیر لاستیک زاپاس، جک، دفترچه راهنما و… داخل خودرو موجود نباشد.

هنگامی که ساعت کاری نمایندگی‌ها به پایان خود نزدیک می‌شود، بدترین زمان جهت مراجعه برای تحویل خودرو بوده و پیشنهاد می‌شود به‌هیچ‌وجه در این زمان برای دریافت خودرو مراجعه نکنید؛ چرا که بررسی‌های قبل از تحویل خودرو بدون دقت لازم صورت می‌گیرد و ممکن است به دلیل ضیق‌وقت نتوانید آن طور که باید خودروی تحویلی خود را بررسی کنید.

3. مشخصات فنی و مصرف سوخت خودرو

مشخصات فنی خودرو نیز یک نکته مهم پیش از خرید خودروهای صفر کیلومتر است. این مسئله در زمان تحقیق برای خرید خودرو باید مدنظر قرار گیرد و خریدار باید اطلاعات کاملی در مورد حجم پیشرانه، قدرت و گشتاور خروجی، نوع جعبه‌دنده و سیستم تعلیق کسب کند. پیشنهاد می‌شود علاوه بر کسب اطلاعات فوق، در خصوص ایرادات شایع خودرو انتخابی و نحوه مواجهه با آن‌ها نیز داده‌هایی را جمع‌آوری نمائید.

مشخصات خودرو باید با توجه به نوع نیاز مورد بررسی قرار گیرند تا خریدی مطلوب را تجربه کنید. برای مثال خودرو مناسب برای یک زوج جوان و یک خانواده چهارنفره باهم تفاوت دارد و هرکدام از آن‌ها بسته به میزان بودجه و نوع نیازهای خود، گزینه‌های مختلفی را در پیش رو خواهند داشت. همچنین با توجه به افزایش قیمت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین، میزان مصرف سوخت خودرو نیز در حال حاضر فاکتور مهمی به شمار می‌آید و بیش از پیش اهمیت یافته است.

4. رانندگی با خودرو پیش از خرید

تست رانندگی خودرو

رانندگی با خودرو پیش از خرید آن، یکی از راه‌های مرسوم بازاریابی و فروش در میان اغلب کمپانی‌های خودروسازی جهان محسوب می‌شود. این روش که در بازار کشور ما نیز توسط برخی از شرکت‌ها مورد استفاده قرار گرفته است، به مشتری کمک می‌کند تا دیدی کامل‌تری نسبت به خودرویی که قصد خرید آن را دارد پیدا کند و با نکات مثبت و منفی خودرو بیشتر آشنا شود.

بسیاری از شرکت‌های خودروسازی سعی دارند با ارائه اطلاعات ناقص، مزایای محصول خود را بیش‌ازحد بزرگ و معایب آن را بیش‌ازحد کوچک جلوه دهند که موجب به اشتباه افتادن خریداران می‌شود. چنین اطلاعات اشتباهی می‌تواند تأثیر بسزایی در انتخاب شما داشته باشد به همین دلیل پیشنهاد می‌شود پیش از خرید یک خودرو داخلی یا خارجی سعی کنید با آن رانندگی کنید؛ مطمئنا رانندگی با یک خودرو می‌تواند اطلاعات فراوانی را درباره عملکرد فنی، پایداری، هندلینگ، کیفیت سواری و… برای شما به همراه داشته باشد.

5. بررسی تجهیزات و نمای ظاهری خودرو

هر خودرو به لیستی از امکانات و تجهیزات مجهز است که به طور معمول در کاتالوگ خودرو یا فاکتور آن ذکر می‌شود. این لیست باید پیش از تحویل خودرو به دقت مورد بررسی قرار گرفته و تک‌به‌تک تجهیزات ایمنی و رفاهی خودرو چک شوند. اگر خریدار ادوات خودرو را مورد بازبینی قرار ندهد و چک لیست شرکت را امضا کند، یعنی خودرو رسما بدون عیب و نقص به وی تحویل داده شده است؛ به همین دلیل حق اعتراض و شکایت وی در آینده از او سلب می‌شود.

بررسی بدنه خودرو نیز اهمیت قابل توجهی دارد؛ پیشنهاد می‌شود پیش از تحویل خودرو و امضای چک لیست شرکت، تمامی قسمت‌های خارجی خودرو به دقت بررسی شده و در صورت وجود هرگونه ایراد از دریافت خودرو ممانعت شود.

کلام آخر

در آخر می‌توان گفت که گرچه به‌نظر می‌رسد که خرید خودروهای صفر کیلومتر دردسرهای کمتری نسبت به خرید خودروهای دست دوم دارد، اما بهتر است بدانید که این کار هم چندان هم راحت و آسان نیست.

در این مقاله سعی کردیم نکات مهمی که ممکن است پیش از خرید خودروهای صفر کیلومتر کمک‌حال شما مخاطبین عزیز باشد را برایتان توضیح دهیم اما چه قصد خرید خودروهای صفر کیلومتر را داشته باشید و چه به دنبال خرید خودروهای دست دوم باشید، می‌توانید روی تخصص و توانایی کارشناسان مرکز خرید و فروش خودرو چیتگر حساب کنید. تنها کافیست مشخصات خودروی موردنظرتان را در بخش «کارشناسی در محل» سایت چیتگر ثبت کرده یا با شماره 91004045 – 021 تماس حاصل نمایید.