مرکز معاینه فنی خودرو چیتگر

معاینه فنی یکی از موثرترین اقداماتی است که طی سال‌های گذشته در راستای کاهش آلودگی هوای کلان شهرها، انجام گرفته است. از آنجایی که برخورداری از برگه معاینه فنی، نشان دهنده عملکرد استاندارد تمامی اجزای خودرو و همچنین سلامت آن‌هاست، تمامی خودروهای داخلی و خارجی موجود در بازار کشور که بیش از 4 سال از تاریخ تولید آن‌ها می‌گذرد، ملزم به انجام معاینه فنی و دریافت برگه معاینه فنی از مراکز مورد تایید هستند. مرکز معاینه فنی خودرو چیتگر، یکی از مراکز معاینه فنی مورد تایید ستاد مرکزی معاینه فنی کشور است که از سال 1397 تاکنون توانسته در کنار مرکز خرید و فروش خودرو چیتگر به فعالیت‌های خود ادامه دهد. این مرکز با برخورداری از دو خط کاملا مکانیزه و پرسنل مجرب در روزهای شنبه الی پنجشنبه از ساعت 8 صبح تا 5 بعد از ظهر آماده خدمات رسانی به شما مراجعین محترم است.

مدارک لازم جهت انجام معاینه فنی

برای انجام پذیرش خودرو در مرکز معاینه فنی خودرو چیتگر، شخص مراجعه کننده باید «برگ سبز یا کارت خودرو» را به مرکز ارائه دهد. در صورتی که به هر دلیلی هیچ یک از مدارک یاد شده در دسترس نباشد، فرد می‌تواند با مراجعه به مرکز تعویض پلاک خودرو چیتگر برگه تاییدیه پلاک دریافت کرده و مراحل پذیرش و دریافت معاینه فنی را طی نماید.

هزینه دریافت برگه معاینه فنی

بر اساس تعرفه سال 1398 هزینه معاینه فنی به ازای هر خودرو سبک عادی (معمولی یا برتر) برابر با مبلغ 37 هزار تومان است، البته در صورتی که پس از مراجعه به مرکز معاینه فنی خودرو چیتگر، تشخیص داده شود که خودرو شما در بخش‌هایی همچون سیستم تعلیق، سیستم ترمز، موتور و… نیاز به تعمیر دارد، پس از رفع ایراد توسط مالک ،برای معاینه مجدد، مبلغ 8 هزار تومان از شما هزینه دریافت خواهد شد.

 

 

لازم به ذکر است چنانچه خودرو شما از نظر ظاهری دارای نقص باشد (خرابی چراغ‌ها، شکستگی آینه، ترک بیش از ده سانتی متر روی شیشه و…)، از شما هزینه‌ای برای مراجعه مجدد دریافت نخواهد شد.

 

جریمه عدم برخورداری از معاینه فنی

از ابتدای آذر 97 و با شروع مرحله دوم طرح کاهش آلودگی در شهر تهران، معاینه فنی خودروها به ‌صورت مکانیزه در تمامی ساعات و ایام هفته در سطح شهر تهران توسط دوربین کنترل می‌شود، به ‌طوری که خودروهای مشمول با سن بالای چهار سال در صورت عدم برخورداری از معاینه فنی و تردد در شهر، «روزانه 50 هزار تومان» جریمه خواهند شد؛ همچنین با توجه به این که برگه معاینه فنی یکی از مدارک لازم برای تعویض پلاک محسوب می‌شود، خودروهایی که فاقد برگه معاینه فنی باشند امکان تعویض پلاک آن‌ها وجود ندارد.

مراحل دریافت برگه معاینه فنی

در مرکز معاینه فنی خودرو چیتگر هر خودرو برای اینکه بتواند موفق به کسب برگه معاینه فنی شود، باید تمامی مراحل بررسی نمای ظاهری، بررسی گازهای آلاینده، شدت نور چراغ‌های جلو، تست سه گانه و اهرم بندی سیستم تعلیق را با موفقیت پشت سر بگذارد. پس از ورود به مرکز معاینه فنی خودرو چیتگر در ابتدا یک دوربین پلاک خوان اطلاعات خودرو شما به سامانه پلیس ناجا ارجاع خواهد داد و در آنجا ثبت می‌نماید. در این مرحله پس از پرداخت مبلغ 37 هزار تومان می‌توانید وارد یکی از دو خط معاینه فنی موجود در مرکز معاینه فنی خودرو چیتگر شوید.

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، اولین مرحله از معاینه فنی خودرو «بررسی ظاهر خودرو» است. در این مرحله کارشناسان مرکز تعویض پلاک خودرو چیتگر بخش‌هایی همچون شیشه‌، آینه‌، چراغ‌، لاستیک و به طور کلی نمای ظاهری خودرو را بررسی کرده تا با استانداردهای تعریف شده برای هر خودرو مطابقت داشته باشد؛ همچنین یکی دیگر از مواردی که در این مرحله به طور حتم بررسی خواهد شد میزان دود خروجی از اگزوز خودرو و اطمینان از عدم وجود روغن سوزی است.

پس از اینکه نمای ظاهری خودرو توسط کارشناسان باتجربه مرکز معاینه فنی خودرو چیتگر تایید شد، خودرو شما وارد مرحله «تست گازهای آلاینده» می‌شود. در این مرحله خودرو در دور موتور پایین آغاز به کار می‌کند و سطح آلایندگی گازهایی همچون CO، CO2، NO x، HC و O2 که از اگزوز خودرو خارج می‌گردند، توسط یک دستگاه اندازه‌گیری خواهد شد. در این مرحله خودروهایی که درخواست دریافت «معاینه فنی برتر» دارند، میزان آلایندگی گازهای خروجی موتور آن‌ها در دور موتور بالاتر از 2500 rpm نیز سنجیده می‌شود.

 

در مرحله بعد شدت نور چراغ‌های جلو و میزان انحراف پرتوهای آن بوسیله دستگاه‌های موجود در مرکز معاینه فنی خودرو چیتگر بررسی خواهد شد. پس از «بررسی چراغ‌های خودرو» زمان تست سه گانه فرا می‌رسد؛ تست سه گانه شامل بررسی لغزش جانبی یا میزان فرمان، بررسی کمک فنر و بررسی ترمزهای خودرو می‌شود.

در «تست لغزش جانبی» میزان باز یا بسته بودن دهانه چرخ‌های خودرو در هر یک از محورهای بررسی خواهد شد و نشان دهنده این است که میزان انحراف خودرو پس طی مسافتی در حدود یک کیلومتر چقدر خواهد بود. مرحله بعدی بررسی کمک فنرها است، در این مرحله عملکرد «کمک فنر محورهای جلو و عقب» خودرو بررسی شده و نتایج آن به دو صورت نموداری و عددی در اختیار کارشناسان مرکز معاینه فنی خودرو چیتگر قرار می‌گیرد.

سومین مرحله از آزمون‌های سه گانه به یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک خودرو یعنی «ترمز خودرو» اختصاص دارد. در این بخش قدرت ترمز‌گیری محورهای جلو و عقب و همچنین عملکرد ترمز دستی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

«سیستم تعلیق» آخرین بخش از هر خودرویی است که در مرکز معاینه فنی خودرو چیتگر مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این تست که به آن اهرم بندی سیستم تعلیق نیز گفته می‌شود، قطعات جلوبندی خودرو تحت فشار و کشش قرار گرفته تا مشکلات و ضعف‌های آن مشخص شود.

در صورت پذیرفته شدن خودرو در تمامی مراحل فوق، گواهی معاینه فنی با اعتبار یک ساله به فرد ارائه می‌شود. در مقابل چنانچه خودرو نتواند در تمامی آزمون‌های انجام شده در مرکز معاینه فنی خودرو چیتگر نتایج مثبتی را کسب کند، برگه نتایج تست‌ها به همراه علل مردودی آن، جهت رفع نواقص به مراجعه کننده ارائه می‌شود. لازم به ذکر است خودروهایی که به هر دلیلی در آزمون معاینه فنی رد شوند در صورت رفع عیب تا 15 روز، می‌توانند مجدد به همان مرکز معاینه فنی مراجعه کرده و بدون نوبت وارد بخش آزمون مجدد شوند.

스폰서 파트너