عیب‌یابی و آشنایی با کدهای خطا ایسیو در دیاگ

خطا ایسیو در دیاگ چگونه است؟ عیب‌یابی هوشمند اصطلاحی است که امروزه برای خودروهای انژکتوری دارای کامپیوتر مرکزی یا همان ایسیو از طریق رابط OBD انجام می‌شود. عیب‌یابی هوشمند از آنجا که بوسیله دستگاه دیاگ انجام می‌شود به دیاگ زدن در بین رانندگان و مکانیک‌ها معروف است. ناگفته نماند که دیاگ خود کلمه‌ی انگلیسی و به معنی تشخیص دادن است. اما هنگام دیاگ زدن چه اتفاقی می‌افتد و چگونه ایراد خودرو مشخص می‌شود؟ آیا دیاگ ایراد را قطعی بیان می‌کند؟ با چه زبانی بیان می‌کند؟ منظور از خطای دائم یا خطای موقت چیست؟ چگونه بدونه انجام کار مکانیکی و عوض کردن قطعه خاص خطا را پاک می‌کنند؟ این سوالات و سوالات دیگری که در مورhد دیاگ زدن و خواندن کد خطا در دستگاه یداگ می‌باشد را در این مقاله بیان خواهیم نمود. پس با رگلاژ همراه باشید…

ECU خودرو

هر کدام از سنسورها پارامترهایی را گزارش می‌کنند و در صورتی که عملکرد یک سنسور از حالت عادی خارج شود بر روی ایسیو کد خطا ثبت می‌شود که اولین نشانه آن روشن شدن چراغ چک و بد کار کردن موتور و به تبع آن افزایش مصرف سوخت و افزایش آلایندگی و کاهش قدرت موتور می‌باشد. برای تعمیر خودرو می‌توانید از طریق بهترین تعمیرگاه تهران خودور خود را به دست بهترین مکانیک بسپارید.

کدهای خطای دیاگ

کدهای خطا ترکیبی از چند حرف و عدد می‌باشند که به ۴ گروه اصلی زیر تقسیم می‌شود: ۱- کدهایی که با حرف P که مخفف Powertrain می‌باشد مربوط به موتور و گیربکس و سیستم آلایندگی می‌باشند. ۲- کدهایی که با حرف B که مخفف Body می‌باشد مربوط به سیستم روشنایی و ایربگ و تهویه مطبوع می‌باشد. ۳- کدهایی که با حرف C که مخفف Chassis می‌باشد مربوط به سیستم ترمز صد قفل ABC، سیستم تعلیق و فرمان الکترونیکی می‌باشد. ۴- کدهایی هم که با حرف V شروع می‌شوند مربوط به رابط سیم‌کشی و واحدهای الکترونیکی شبکه کامپیوتری مرکزی و ارتباطات شبکه می‌باشد.

آموزش تعمیرات ecu دستگاه دیاگ چیست ؟

این ۴ دسته کد خطا به دو گروه عمده تقسیم می‌شوند که در اصطلاح کدهای عمومی و اختصاصی نامیده می‌شوند. کدهای جامع یا عمومی کدهایی هستند که رقم دوم آن‌ها صفر است و شامل کدهایی می‌باشد که بین کلیه خودروها یکسان و مشابه هستند و اکثراً شامل کدهای پایه در سیستم احتراق و آلایندگی خودرو می‌باشند. گروه دوم کدهای اختصاصی می‌باشند و به این صورت که رقم دوم آن‌ها یک می‌باشد و هر خودروساز کد مخصوص خود را دارد برای برندها و مدل‌های خاص ارائه شده‌اند چون هر خودرو که دارای امکانات و ویژگی‌های خاص می‌باشد و برای خطای احتمالی آن‌ها کدهای مخصوص کد متفاوت از خطاهای مربوط به سیستم احتراق و آلایندگی هستند ارائه شده است.

دیاگ و عیب یابی خودرو

سیستم کنترل مرکزی خود و کلیه فعالیت‌های خودرو از جمله احتراق و سوخت‌وساز و کتالیز و کنترل بخار بنزین و روغن و گازهای خروجگی از اگزوز و سیستم تهویه و عملکرد میل‌بادامک و میل‌لنگ و دیگر قسمت‌ها را نظارت و کنترل می‌کند و این نظارت در بعضی موارد به صورت دائم و پیوسته و در بعضی موارد به صورت دوره‌ای مانند زمان روشن کردن خودرو تست می‌شوند و در صورتی که یک قطعه یا دستگاه کار کرد عادی که محدوده آن در ECV تعیین و برنامه‌ریزی شده است را نداشته باشد و یا با معیارهایی از قبل تعیین شده مطابقت نداشته باشد. با روشن شدن چراغ چک خطا گزارش داده می‌شود و تا زمانی که خطا پاک نشود و یا قعطه مورد نظر رفع ایراد نگردد چراغ چک روشن خواهد ماند. در مواردی هم ممکن است به دلیل شرایط آب و هوایی یا فشار آنی به موتور یا سوخت و کیفیت سوخت چراغ چک روشن شود و بعد از گذشت مدتی با خاموش و روشن کردن خودرو چراغ چک خاموش شود که بیان کننده موقتی بودن خطا و شرایط بروز خطا می‌باشد.

سخن پایانی

ناگفته نماند که تعویض قطعات و قسمت‌های مختلف خودرو تنها براساس کدهای خطای نشان داده شده در دیاگ صحیح نمی‌باشد و باید همواره خودرو بازدید و بررسی شود برای مثال ممکن است در دیاگ خطایی مربوط به احتراق ناقص و ایراد سنسور دریچه گاز موجود باشد که قبل از تعویض سنسور دریچه گاز باید دریچه گاز را سرویس نموده چون ممکن است به دلیل کثیفی دریچه گاز این خطا گزارش شده باشد.
스폰서 파트너

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *