دفاتر اسناد رسمی مرکز خرید و فروش خودرو چیتگر

در سال 1389 مجلس شورای اسلامی طی مصوبه‌ای تنظیم سند خودرو در دفترخانه‌های ثبت اسناد رسمی را الزامی اعلام نمود؛ بر همین اساس تمامی افرادی که در مرکز خرید و فروش خودرو چیتگر اقدام به خرید و فروش وسایل نقلیه می‌نمایند، مکلفند در ابتدا برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و تعویض پلاک به مرکز تعویض پلاک خودرو چیتگر مراجعه نموده و پس از دریافت برگه سبز جدید، با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی مرکز خرید و فروش خودرو چیتگر برای ثبت سند خودرو مورد معامله اقدام کنند.

 

در کنار مرکز تعویض پلاک خودرو چیتگر، شش دفتر ثبت اسناد رسمی دایر شده است که تمامی خدمات مربوط به دفاتر اسناد رسمی را به مراجعه کنندگان ارائه می‌‌دهند.

دفاتر اسناد رسمی مرکز خرید و فروش خودرو چیتگر در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح تا 4 بعد از ظهر و در روزهای پنجشنبه از ساعت 8 صبح تا 12 ظهر فعال بوده و طرفین معامله یا وکلای ایشان، می‌توانند با در دست داشتن مدارک لازم و با استفاده از «سیستم نوبت‌دهی» که برای هر یک از دفاتر اسناد رسمی مرکز خرید و فروش خودرو چیتگر به طور جداگانه تعریف شده است در کمترین زمان ممکن از خدمات ارائه شده توسط دفاتر اسناد رسمی مرکز خرید و فروش خودرو چیتگر بهره‌مند شوند.

ناگفته نماند که برای رفاه حال مراجعه کنندگان گرامی در این مرکز باجه‌ای نیز برای «دریافت خدمات چاپی» در نظر گرفته شده و تمامی افراد می‌توانند برای انجام فتوکپی، پرینت، اسکن، استعلام عوارض سالیانه خودرو و… به این باجه مراجعه نمایند.

 

 

 

 

 

دفاتر ثبت اسناد رسمی موجود در مرکز خرید و فروش خودرو چیتگر

دفتر ثبت اسناد رسمی 784، سر دفتر فرحناز مومن

دفتر ثبت اسناد رسمی 1159، سردفتر علیرضا انصاری

دفتر ثبت اسناد رسمی 1473، سردفتر سید جمشید قضاتی

دفتر ثبت اسناد رسمی 1145، مصطفی اسدی همراز

دفتر ثبت اسناد رسمی 1647، سردفتر محمد معلم

دفتر ثبت اسناد رسمی 1413، سردفتر محمد مرسلی

مدارک لازم جهت سند قطعی نقل و انتقال خودرو

  1.  اسناد مالکیت خودرو (در صورتیکه فروشنده اولین مالک خودرو است، ارائه برگه کمپانی و یا برگه گمرک و در صورتیکه فروشنده مالک اول نباشد ارائه آخرین بنچاق دفترخانه)
  2.  شناسنامه خودرو یا همان برگ سبز صادره توسط مراکز تعویض پلاک، جهت تنظیم وکالت فروش
  3. اصل برگ مفاصا حساب عوارض سالیانه خودرو صادره از دفاتر خدمات الکترونیک شهر یا شهرداری(پرداخت شده توسط فروشنده)
  4. حضور فروشنده و خریدار و یا نماینده قانونی آن‌ها (وکیل)
  5. اصل کارت ملی و شناسنامه طرفین معامله
  6. اصل بیمه نامه شخص ثالث معتبر (چنانچه‌ خودرویی فاقد بیمه نامه شخص ثالث باشد، می‌تواند از طریق نمایندگی بیمه ایران با کد 6367 که در مرکز خرید و فروش خودرو چیتگر قرار دارد، جهت صدور بیمه نامه اقدام نماید)
  7. برگه پرداخت عوارض شهرداری
  8.  اصل کارت هوشمند سوخت

• تذکر 1: «وکالت تعویض پلاک یا وکالت کاری» وکالتی است که در آن خریدار به ‌عنوان نماینده و وکیل فروشنده خودرو شناخته می‌شود. خریدار با در دست داشتن این نوع وکالت می‌تواند بدون نیاز به حضور فروشنده به مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و برای دریافت برگ سبز جدید و تعویض پلاک اقدام ‌نماید، اما چنین وکالتی در دفاتر ثبت اسناد رسمی کاربردی ندارد و جهت صدور سند قطعی خودرو باید فروشنده مجددا در دفترخانه حاضر شود.

• تذکر 2: «وکالت فروش خودرو» وکالتی است که پس از امضای آن در دفترخانه، دیگر نیازی به حضور فروشنده در مراکز تعویض پلاک یا دفترخانه نیست و خریدار با داشتن آن بدون کمترین نگرانی می‌تواند به تنهایی امور مربوط به تعویض پلاک یا ثبت سند قطعی را انجام دهد.

• تذکر 3: براساس تجربه مشاوران مجرب مرکز خرید و فروش خودرو چیتگر بهتر است 80 درصد مبلغ خودرو مورد معامله، هنگام تعویض پلاک و 20 درصد باقی مانده پس از مشخص شدن وضعیت انتقال سند فروشنده خودرو، در دفترخانه به ایشان پرداخت می‌شود، زیرا ممکن است فروشنده خودرو به دلایلی همچون ارتکاب جرائم، بدهی‌های مالیاتی یا ممنوعیت‌های قانونی دیگر به ‎طور کلی «ممنوع المعامله» بوده و فاقد صلاحیت لازم برای نقل و انتقال سند خودرو باشد.

• تذکر 4: با توجه به پیچیدگی‌های قانونی مراحل انتقال سند خودرو یا دریافت وکالت (کاری یا فروش) و همچنین با در نظر گرفتن امکان سوء استفاده افراد سودجو از چنین پیچیدگی‌هایی بهتر است در طول مراحل تنظیم سند قطعی یا وکالت‌نامه، با سردفترهای باتجربه مرکز خرید و فروش خودرو چیتگر مشورت نمایید.

 

هزینه انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی

هزینه‌های تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی ‌سراسر کشور کاملا یکسان بوده و بر اساس جداول مالیاتی محاسبه می‌شود. این هزینه‌ها شامل حق‌الثبت، مالیات نقل و انتقال، ارزش افزوده، هزینه صدور الکترونیکی سند و حق‌التحریر است که با توجه به نوع خودرو و سال تولید آن متفاوت خواد بود.

براساس عرف موجود در شهر «تهران» هزینه دفترخانه به طور کامل با فروشنده بوده و هزینه مربوط به تعویض پلاک با خریدار است، اما ممکن است در برخی از شهرهای دیگر پرداخت حق دفترخانه برعهده دو طرف معامله (بالمناصفه) باشد. البته در هر صورت همه چیز بستگی به توافق طرفین معامله دارد و با توجه به توافق طرفین معامله نوع پرداخت هزینه می‌تواند متفاوت باشد.

스폰서 파트너